DÉROULEMENT DE LA CONFÉRENCE VIDÉO 1.L’élève français vous pose des questions en français. 2.Vous répondez en français. 3.L’élève français regarde la liste.

Slides:



Advertisements
Présentations similaires
L.O. – how to give information about yourself in French
Advertisements

Inversion leçon 3.
Speaking and Writing Test
Learning objectives Say hello and goodbye Give your name Ask someone their name Say hello and goodbye. Give your name. Ask someone their name.
Objectif To be able to identify, write, and say the words for family
Dossier Personnel.
Français I- Sem1 Review Pratique Orale.
Expressions Quotidiennes
Making expressions negative To make a simple negative, use NE and PAS around the verb. If there is a subject pronoun in the sentence, the verb will be.
Today’ essential question:
Our, Your, Their and Si! Français 1441 Leçon 1.2-2,
Conversation de 5 minutes` `
How questions will be your best friend!
PRESENTATION Comment t’appelles-tu? Quel âge as-tu?
ROLE PLAY The role play is about communication and exchange of information. It is not the time for a LONG conversation! You can get full marks for very.
Unité 1: Faisons Connaissance Leçon 2 Famille et copains
Comète 2 Questions “clés”.
Warm up Vocabulary review. manger la pizza jouer au volley.
La Famille McNamara Par Mme. McNamara.
Rôle-plays… …en français!!!! (youpi!).
Let’s play battleship!.
INDIVIDUAL ORAL AB INITIO.
Classroom vocabulary Review for Quarterly Exam. Martin, tu as un crayon de papier?
Vendredi le 5 septembre 2014
Where is your house? Ma maison est … (My house is ...)
Leçon 10 What are the definite articles in French?
Pile-Face 1. Parlez en français! (Full sentences) 2. One person should not dominate the conversation 3. Speak the entire time The goal: Practice! Get better.
Unité 2 La vie courante Leçon 3 Bon appétit. Thème et Objectifs Everyday life in France In this unit, you will learn how to get along in France. You will.
Le Tour de France -Interview. TOUR DE FRANCE – CLASSEMENTS Qui est le plus vite? CoureurÉquipeTemps 1 Astana91h 58' 48" 2 Team Saxo Bank91h 59’ 27” 3.
French 1: Je me présente… 10/28/2014. Mardi Le mot du jour: Je me présente… L’objectif: Falcons will be able to describe themselves and others.
Ma famille Ma famille.
SAYING HELLO SAYING HELLO.
Mercredi, le 18 Septembre 2013  Agenda du Jour  Expressions utiles  Petite conversation.
Chapitre 1 Le çon 2 Le vocabulaire. Un crayon A pencil.
Lundi 21 juin Asking questions Learning objective: To understand different questions To be able to ask questions To be able to give constructive feedback.
Se Presenter en Anglais
vendredi le 7 octobre class 4
Une Conversation: Clara et Pete Good Copy La Bonne Copie.
Revision – Les competences orals HELLO HAVE A NICE DAY GOODBYEPLEASE SEE YOU LATER YOU’RE WELCOME (FRIEND) SEE YOU NEXT TIME YOU’RE WELCOME (FORMAL) SEE.
Les Adjectifs Possessifs
J’ai une question! Objectifs: 1) Poser une question de 3 manières différentes 2) Parler de votre famille.
Conversation de 5 minutes
Warm up *Parties, celebrations are part of live; write about what might be the next big celebration in your life. ( write a minimum of 6 sentences).
Répondez dans une phrase complète.
Direct object pronouns : me, te, le, la, nous, vous, les.
Ma famille Objectif To be able to say if you have brothers and sisters. mercredi le 9 octobre.
Dossier Personnel.
Monsieur Objectif: Madame Succès: Learning to ask and tell people about how many brothers and sisters you have. Learning about negative phrases in French.
« Je ne comprends pas » « Que veut-dire… » « Aidez-moi, s.v.p. »
LEÇON 16  Écrivez vos devoirs: 1.#21 et 22 (the rest of the packet). 2.Study EVERYTHING for Unit 1 exam in ONE WEEK! (per. 2, 3, 4: FRIDAY/per. 5, 6,
Français 2 Reprise Interro #1.
LEÇON 17.  Écrivez vos devoirs: Préparez- vous bien pour l’examen d’Unité 1!!!  Sortez vos devoirs: #21 et 22.  Tout de suite: #19, 20, 21, et 22 (It’s.
PRATIQUEZ: interpersonal exams mercredi/jeudi le 21/22 octobre (test grade) You must be able to ask AND answer questions with at least one partner.
L’art de poser des questions en français.
Flash-on-flash-off! You will see some French text in a minute but it will only be on the board for a minute then it will disappear.
Today we are learning how to ask for and give opinions about food By the end of the period you will be able to discuss some of your opinions about food.
Mes préférences At the end of this lesson; you will be able to:
Making Purchases Combien en voulez-vous? Je voudrais une livre de tomates. C’est combien, s’il vous plaît? C’est 4 euros.
Notes le 19 novembre AVOIR (to have) j’ainous avons tu asvous avez il/elle/on ails/elles ont.
Comment comuniquer en français en classe?
Objectif: understand and use the verb “faire” Que veut dire ça en anglais ? 1.J’aime faire du surf. 2.Est-ce tu fais du patin à glace? 3.Il fait souvent.
Les mots du mur Première année. L’anneau de mots In this presentation you will find 104 high frequency words that your child should be able to read by.
Où habites-tu?. Qu’est ce qu’on va faire aujourd’hui? D’abord, on va regarder un powerpoint. Puis, on va faire des répétitions. Ensuite, on va travailler.
Le Verbe Avoir L’Objectif: to learn the verb avoir in the present tense and to be able to use it in context By: B. Antoniazzi DDE French 1 U1 L2C AVOIR.
Qu’est-ce que vs. Quel Français 2. Mots de vocabulaire  Qu’est-ce que tu fais comme sport?  Qu’est-ce que tu aimes comme musique?  Quel est ton sport.
Gibberish/ Jeu de mime Je m’appelle...
Direct object pronouns 1.Pronouns are words used to replace nouns or proper nouns. 2.They are really useful to avoid repetition. 3.An object pronoun replaces.
Les goûts des jeunes Français Objectifs: to ask how often you do an activity.
La personne spéciale Comment tu t’appelles? (Je m’appelle…)
Transcription de la présentation:

DÉROULEMENT DE LA CONFÉRENCE VIDÉO 1.L’élève français vous pose des questions en français. 2.Vous répondez en français. 3.L’élève français regarde la liste d’ s et devine qui vous êtes. 4.Le reste du groupe peut aider. 5.Quand l’élève français trouve qui vous êtes, on inverse les rôles. 1.Vous posez des questions en anglais. 2.L’élève français répond en anglais. 3.Vous regardez la liste d’ s et devine qui est devant vous. 4.Quand vous trouvez le nom de l’élève français, on change de groupe.

EXEMPLES DE QUESTIONS As-tu des frères et des sœurs?  J’ai … sœurs/frères. Comment s’appelle ta sœur/ton frère?  Elle/il s’appelle … As-tu des animaux?  J’ai un chien/chat. Comment s’appelle ton chien/chat/…?  Elle/il s’appelle … Qu’est-ce que tu aimes faire?  J’aime, j’adore … Quel âge as-tu?  J’ai … ans. Où habites-tu?  J’habite à …

VIDEO CONFERENCE ETIQUETTE Be QUIET Speak loudly and clearly Ask your pen pal to repeat if you do not understand (Tu peux répéter, s’il te plaît?) Sit up Avoid chewing gum Body language is very important. Relax and smile. Greet your pen pal. Always be respectful. Avoid inappropriate laughing, etc. There will be NO hallway wandering (bathroom, lockers, etc.)

LES GROUPES – PÉRIODE 1 Le 2 octobre TJ + Carter Shruti + Jen Kevin + Hayden Shannon + Rachael* Sambhav* + ? Shaughnessy* + ? Le 9 octobre Anneliese + Logan Andrew + Sarah* Joe + Matt Anna + Emily* Kat + Zack Calvin + Julia * Have to ask questions to 2 people.

LES GROUPES – PÉRIODE 2 Le 2 octobre Kristin + Adam Erin + Ross Gina + Bailey Thomas + Jake Katie + AJ Le 9 octobre Molly + James Gwen + Peter Hannah + Justin Sinead + Sara Natalie + Jack Sarah + ? * Have to ask questions to 2 people.